Tadeevo
0 tuotetta
Yleisarvosana | (13 arvostelua) |
Haluatko nauttia paljasjalkatunteesta ja minimalistisuudesta myös talvipakkasilla? Ei enää tarvetta kärsiä jäykissä kengissä, sillä Tadeevon minimalistiset talvikengät ovat joustavat, jalan muotoiset, "zero drop" ja kevyet, eikä niissä ole muotoiluja tai tukia.
Nämä kengät sopivat erinomaisesti myös talvijuoksuun viluvarpaille :-)
Ominaisuudet
Yleisarvosana |
Ihanan pehmeät ja letkeät, kuin myös suht lämpimät. Yhden tähden vähennys lyhyestä varresta.
Yleisarvosana |
Mukavat jaloissa, sopii pikkupakkasella. Loskakelissä varpaat kastuvat heti!!
Yleisarvosana |
Joustavat, hyvät talvikävelyyn sopivat kengät.
Yleisarvosana |
Aivan ihanat, askeleeni ovat jotenkin keveämmät. Hyvän mielen kengät, jotka vaikuttavat myös lonkkien tasapainoon.
Yleisarvosana |
Kengät istuvat jalkaan hyvin. Parin pakkaslenkin jälkeen todettuna kengät ovat lämpimät eivätkä olleet liukkaat. Kengät ovat mukavat myös arkikäytössä. Pieni valmistusvirhe toisessa kengässä: ylin nauhareikä puuttui.
Yleisarvosana |
Hyvät ja pehmeät talvikengät näin ensimmäisten muutaman kuukauden käytön perusteella. Kulkevat kevyesti jalassa ja pakkasellakin pitävät jalat lämpiminä kunhan jalat ovat liikkeessä. Huonoja puolia se, että märemmällä kelillä näitä ei toki voi käyttää ja se, että pitoa näissä on jäällä ja tiiviimmällä lumella (esim. aurattu jalkakäytävä) todella vähän. Jos pohja olisi pitävämpi, nämä olisivat todella hyvät talvikengät. Toisaalta, näillä voi halutessaan myös liukua kuin vinkkeleillä aikanaan. :)
Yleisarvosana |
Loistavat kengät! Olen nyt viisi vuotta käyttänyt pelkästään paljasjalkakenkiä kesät ja talvet ja nämä kyseiset ovat parhaat tähän mennessä. Loistavat jalkaan ja pohjan pito on hyvä, tämä on omaas käytössä tärkeää, koska pelaan frisbeegolfia ja pidon pitää olla hyvä varsinkin kylmempinä kuukausina. Minun käyttöasteella toivon myös, että materiaalit kestävät. Hyvät kengät kaikenkaikkiaan!
Yleisarvosana |
Kengät ovat erinomaiset, lämpimät ja hyvät kävellä. Olisin voinut ottaa numeroa pienemmät, mutta nyt ainakin voi pitää pakkasilla, kun mahtuu villasukkaa. Tulee mieleen aika, kun asuimme Ivalossa ja lempparitalvikenkäni olivat karvanutukkaat. Eli, olen jo tuolloin aloittanut minimalistikenkäilyn ja todennut sen sopivaksi :D. Tuolloin ei vain ollut vaivoja, joita on näin vanhemmiten tullut ja kun kesällä siirryin käyttämään minimalisteja, niin esimerkiksi erittäin suuresti elämää haitannut kantapääkipu on kadonnut kokonaan. Aiemmin yritin helpottaa sitä mahdollisimman paksuilkla ja pehmeillä pohjilla, mutta silti ei välillä kävelemään pystynyt. Hämmentävää, että olemattomilla pohjilla sekin tuska katosi.
Yleisarvosana |
Kengät ovat lämpöiset, tosi hyvät kävellä ja laadukkaan oloiset. Oudompi tuttavuus, mutta positiivinen yllätys. Kokotaulukko piti hyvin paikkaansa. Otin koon 42 26,2cm kokoiseen jalkaani. Kenkään jää hyvin tilaa pohjalliselle ja villasukalle.